יד מטפטפת דשן נוזלי

מהם ביו-סטימולנטים ולמה צריך אותם?

בשנים האחרונות הלכה והתרחבה ההתעניינות של חקלאים בביו-סטימולנטים. בשל העובדה שחומרים אלו מושכים כל כך הרבה תשומת לב חשבנו שזה אך טבעי לבדוק את הנושא לעומק, לראות מה הם ביו-סטימולנטים וכיצד הם יכולים לעזור לנו בבואנו לגדל צמחים.

על אף שחקלאים מסחריים הם המגזר שמגלה הכי הרבה התעניינות בביו-סטימולנטים, נראה כי מדובר בתכשירים שגם גננים יכולים להפיק מהם המון.

אז מהם ביו-סטימולנטים?

כאשר מחפשים הגדרה למושג ביו-סטימולנטים מגלים שמדובר בתחום יחסית חדש שטרם הוגדר באופן רשמי. יחד עם זאת, אפשר למצוא בספרות המדעית הגדרות. כך למשל, בשנת 2007 החוקר קאופמן ושותפיו הגדירו במחקר עמיתים את הביו-סטימולנטים כ"חומרים, שאינם דשנים, שמעודדים את התפתחות הצמחים כאשר הם מיושמים בכמויות קטנות."

הגדרה זו עולה בקנה אחד עם ההגדרה של החוקרים זאנג ושמידט שגם הם הדגישו את ההבחנה שבין דשנים לבין ביו-סטימולנטים. המועצה האירופית לתעשיית הביו-סטימולנטים מתארת או הביו-סטימולנטים כ"חומרים ו/או מיקרואוגניזמים שכאשר מיישמים אותם על צמחים או על הריזוספירה (=מערכת אקולוגית של שורשים) מעוררים תהליכים טבעיים.

חומרים ו/או מיקרואורגניזמים אלו משפרים את ספיגת חומרי ההזנה בצמחים, הם משפרים את עמידות הצמחים לעקה, הם מחזקים את הרכיבים הא -ביוטים בצמחים וגם את איכות היבול והתוצרת, וכל זאת מבלי לפגוע או לשנות את ההרכב או תוכן חומרי ההזנה".

שדה
המיקרואורגניזמים מחזקים ומשפרים את איכות היבול

סוגי ביו-סטימולנטים

נכון להיום יש כמה קטגוריות של ביו-סטימולנטים, כאשר הפופולריים ביותר הם: חומצות הומיות ובפלוביות, תמציות אצות, צואה מיצויי קומפסט נוזלי וכן פטריות וחיידקים מועילים.

חומצות רכבוביות ופולביות

חומצות הומיות וחומצות ופולביות הן למעשה חומרים אורגניים שנוצרים מפרוק וחיזור של פסולת אורגניות צמחים ומיקרואורגניזמים. חומצות אלו מגדילות את קיבולת הקטיונים (יונים חיוביים) בקרקע וצבען האופייני כהה.

תמציות אצות

תמציות של אצות ממינים שונים נוצרות בתהליכי הפקה שונים, הן מסיסות או נוזליות. מיצוי של אצות וצמחים מספקים חלבונים, מיקרו ומאקרו נוטריינטים ומינרליים ואלה מאיצים את התפתחות הצמחים בתהליך ביולוגי, תוך השפעה חיובית הן על מערכת השורשים והן על הצימוח. יתרה מכך, תמציות אלו מרחיקות מזיקים ומחזקות את עמידות בצמח גם בתאני עקה. בצורה כזו, למעשה אלו הם צמחים שמאכילים צמחים בתהליך מחזורי וטבעי.

נוזל אצות
תמציות של אצות ממינים שונים

נוזלי מיצוי קומפוסט נוזלי

מיצוי זה נוצר על ידי ערבוב של מים ותערובת של חומרים עם צואה קומפוסט, כאשר מיצוי זה מעורר לפעולה בקטריות מסוימות בקרקע. השילוב הזה מהווה כר פורה להתפתחותם של מיקרואורגניזמים מועילים, כאשר הנוזל שנוצר משמש ביו-דשן נוזלי.

פטריות וחיידקים מועילים

אלו נוצרים ממיצוי של פטריות וחיידקים מועילים הקיימים בקרקעות והם מסייעים לצמיחת השורשים. למשל חיידקי מתג (Bacillus) וחיידקי Rhizobia. ביו-סטימולנטים מקטגוריה זו משווקים בעיקר לחקלאים מסחריים המגדלים בסדרי גודל גדולים.

כיצד ביו-סטימולנטים ישפיעו על הצמחים שאתם מגדלים?

ביו-סטימולנטים הוכחו כבעלי השפעה חיובית על כמה היבטים עיקרים בהתפתחותו של הצמח. ביו-סטימולנטים מעודדים ומעצימים את צמיחת השורשים, הם מגדילים את קוטרם של השורשים, הם משפרים את קיבולת המים של הצמח ואת יכולת אחזקת הנוזלים שלהם.

בנוסף, ביו-סטימולנטים מעודדים ומרחיבים את הפעילות המיקרוביאלית וכך משפרים את זמינות חומרי ההזנה לשורשים ולצמחים. לבסוף, ביו-סטימולנטים מפחיתים את השימוש בדשנים בעד כ-50%, הם מגדילים את היבול ומאריכים את משך עונת הפריחה.

תערובת קומפוסט
קומפוסט לפני מיצוי

גננים? חקלאים? גם אתם יכולים ליהנות מביו-סטימולנטים

למרות שהמונח ביו-סטימולנטים נשמע מקצועי ושייך לעולם החקלאות המסחרית, גם גננים ביתיים יכולים להפיק מהם המון. הביו-סטימולנטים שפירושם בעברית "מאיצי גדילה" או "מזרזי צמיחה" מיושמים היום באופן נרחב אמנם בחקלאות אך הם בשימוש גם בקרב גננים פרטיים וגם בקרב גננים ציבוריים.

כבר היום מסייעים תכשירים ביו-סטימולנטים לשיפור תהליכי התפתחות של מערכות השורשים, לשיפור הצמיחה והפריחה וכן להתפתחותם של הפרי או הירק בכל רחבי העולם. אז אם יש לכם חצר, עציץ או אדנית – כדאי מאוד שתשקלו שילוב של ביו-סטימולנטים במשטר ההזנה הקבוע שלכם.

ביו-סטימולנטים כחול לבן

זה שנים רבות שישראל נחשבת למעצמה בתחום הידע החקלאי. לראיה, מדינות, ארגונים וחברות בינלאומיות מגיעים לכאן, אלינו, כדי ללמוד כיצד לייעל את ענף החקלאות ומומחים ישראלים מוזמנים להרצות ולייעץ בנושאים חקלאיים בכל העולם.

אנחנו חלוצים בתחום הטפטפות ועגבניות השרי אך אנחנו גם מובילים גם בנושא פיתוח ביו-סטימולנטים. כבר היום תוכלו למצוא חברות ישראליות שלא רק מוכרות ביו-סטימולנטים טבעיים ואיכותיים, כי אם גם חברות שמפתחות ומייצרות בעצמן ביו-סטימולנטים המבוססים על חומרים טבעיים, כך שניתן ליישם אותם הן בגינות אורגניות והן בשדות חקלאיים שאינם אורגניים. ואם זה גם תוצרת כחול לבן, הרי שכולנו מרוויחים כאן.