בריכת נוי

כל מה שצריך לדעת על הקמת בריכת נוי

זה אפשרי, ואם יש לכם קצת זמן פנוי ורצון ללמוד תוכלו אפילו לעשות את זה בעצמכם – הקמת בריכת נוי. בריכת נוי בחצר היא בבחינת חלום עבור רבים, בריכה עם דגים או ללא, עם צמחי מים או אולי גם איזה מפל קטן עם פכפוך מים…

גם אתם חולמים על בריכת נוי בגינה שלכם?

הנה כמה קווים שינחו אתכם בבואכם לבנות בריכת נוי בחצר או בגינה.

4 סוגי בריכת נוי

לפני שמתחילים בתכנון בריכת הנוי כדאי להחליט איזו בריכת נוי רוצים, כאשר היום עומדות בפנינו 4 אפשרויות עיקריות:

  • בריכת נוי מפיברגלס – יש בריכות בגדלים סטנדרטיים שניתן לרכוש.
  • בריכת נוי מבטון – בריכה כזו כדאי לבנות כאשר בונים את כל הבית והיא דורשת ציוד וידע מקצועי.
  • בריכת נוי מיריעות – אפשר לעצב בריכת נוי מיריעות במגוון צורות וגדלים.
  • בריכת נוי מ-P.V.C – ניתן לעצב בריכת נוי במגוון גדלים וצורות.
אבנים
מילוי אבנים בבריכת נוי

מה יהיה בתוך בריכת הנוי שלכם?

בשלב זה כדאי מאוד לחשוב איזו בריכת נוי רוצים לבנות בגינה. האם רוצים בריכה עם פרחי מים בלבד? האם רוצים בריכה עם דגים? האם רוצים בריכת נוי שכוללת גם דגים וגם צמחי מים? האם רוצים לשלב גם מפל?

חשוב להגדיר מראש מה יהיה בתוך הבריכה, לבחור את סוגי הדגים המתאימים ואת סוגי הצמחים כי יש סוגים של דגים שלא ניתן לגדל בסביבתם צמחי מים מסוימים. יש חשיבות למה יהיה בבריכה כי בהתאם לזה נתכנן את הבריכה כולה על כלל מרכיביה.

דגי נוי
דגי נוי

תכנון בריכת הנוי בחצר

השלב הבא הוא תכנון בריכת הנוי. כאשר מתכננים את הבריכה יש לתכנן אותה בהתאם לנתוני החצר או הגינה.

  • כדאי להרחיק את בריכת הנוי מחדרי הבית. בריכת נוי עלולה להפיק רעשים שיפריעו לדיירים, לכן מומלץ מאוד לתכנן אותה הרחק מחדרי הבית.
  • מומלץ להרחיק את מיקום הבריכה מעצים במיוחד אם אלו עצים נשירים, כי הנשירים יכולים לחבל במערכות הבריכה, לגרום לעבודת תחזוקה מיותרת או להרוס את מראה הבריכה.
  • כדאי לתכנן את הבריכה באזור בגינה שיש בו שמש.
  • כדאי לתכנן בריכת נוי הרחק ממקום שיש בו שורשים של עצים ותיקים, הם עלולים לפגום במבנה בריכת הנוי.
  • בשלב זה צריך גם להחליט מה יהיה הגודל והעומק של הבריכה. אלו מושפעים גם מהנתונים הפיזיים של הגינה אך גם מהחזון של בעל בריכת הנוי.
חפירת בריכה
חפירת בריכה בחצר

חפירת בריכת נוי

אחרי שתכננו היטב את בריכת הנוי הגיעה העת לחפור אותה. אם אתם מתכננים בריכת נוי קטנה יחסית אפשר לחפור בעצמכם. אך אם אתם חולמים על בריכת נוי גדולה כדאי להשכיר בובקט על מנת שהוא יעשה את מלאכת החפירה לעומק.
הנחת החומר ממנו עשויה בריכה

השלב הבא הוא הנחת החומר ממנו עשויה הבריכה – P.V.C, בטון, יריעות או פיברגלס. כל אחד מהחומרים דורש יישום שונה וכדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע או המוכר בחנות היריעות.
חשוב! סינון מים ומערכת לסירקולציה

כדי שבריכת נוי לא תהפוך לגן משחקים עבור יתושים ומיני מעופפים, חייבים לדאוג שהמים בה תמיד יהיה במצב של זרימה. בשל כך כאשר מקימים בריכות נוי צריך פילטר, משאבת מים ומסנני UV.

יש היום מספר שיטות לסינון במים בבריכה – סינון עם פילטר לחץ או סינון על ידי פילטר גרביטציה. כל אחד צריך להתאים את המסנן המתאים ביותר עבור בריכת הנוי הייחודית שלו.

בריכת נוי
מפל מים בבריכת נוי

צנרת

בשלב הזה צריך להתקין צינור שיוליך את המים. לשם כך יש לחפור תעלה באזור הבריכה ויש להתאים את הצינור ביחס למשאבה ולספיקת המים שלה. חשוב לציין שיש היום מגוון צינורות להולכת המים, וכדאי מאוד מאוד לבחור בצינור איכותי שלא יתקלקל במהירות.

חשמל

יש לא מעט מכשירים שצורכים חשמל כאשר מקימים בריכת נוי, לכן צריך לארגן מראש נקודות חשמל המוגנות בתוך קופסת חשמל בטוחה (זהירות מים וחשמל!!). צריך שקעים למסננים, למשאבת המים וגם לתאורה, במידה ומתקינים תאורה בתוך בריכת הנוי. למי שאינו מתמצא בחשמל, כדאי להסתייע בחשמלאי מוסמך לשלב זה.

שילוב תאורה

למעוניינים בשילוב של תאורה תת מימית בבריכת הנוי זה בהחלט אפשרי. ניתן להתקין תאורה תת מימית במגוון רחב של צבעים, זה מוסיף לדקורציה ומרהיב בשעות החשיכה. יש לרכוש תאורה מתאימה לבריכות, למשל תאורת לדים שהיא גם יפה וגם נחשבת לחסכונית.

מילוי הבריכה

בשלב זה אפשר כבר למלא את בריכת הנוי. תחילה יש להכניס אליה מים. לאחר מכן אפשר להכניס את צמחי המים ואם רוצים גם את הדגים.

זהו יש לכם בריכת נוי, תתחדשו ותיהנו!

תגובה אחת