פרחי חורף

צמחים שיצבעו את החורף בשלל צבעי הקשת

הקור ששם בחוץ בימי החורף לא צריך להרתיע אותנו מלשמור על סביבה יפה, צבעונית ומטופחת. נכון, אנחנו לא יושבים הרבה בחוץ, בגינה, ומעדיפים להיכנס מתחת לפוך עם כוס תה חם וסרט טוב, אבל יש לא מעט צמחים שדווקא משגשגים בחורף והם יכולים להפוך את הגינה או את פנים הבית למרשימים, ססגוניים ומזמינים גם בעונת הקרה.

פרחי חורף – בחוץ או בבית

צמחים עונתיים הגדלים בחורף יכולים לעטר את הגינה הפרטית או את חצר הבניין, ואם יש כמות יפה של גשם, אז גם אין צורך לשמור על משטר השקיה או לבזבז יותר מדי מים, מי הגשמים יעשו את העבודה בעצמם. אבל גם אם אין חצר אפשר להנות מפרחי חורף עונתיים יפיפיים בתוך הבית – בעציצים, סלסלות, מכלים או באדניות. רק שבמקרה הזה לא נוכל ליהנות ממי הגשמים.

גידול צמחי חורף

יש לא מעט צמחים מרהיבים שניתן לגדל בחורף הישראלי, אולם חשוב להבין שלכל צמח ופרח יש את הצרכים הייחודיים שלו בכל מה שנוגע לחשיפה לאור, השקיה, דישון, ביו-סטימולנטים וגם מועד שתילה רצוי. לצערנו לא נוכל להקיף את כל סוגי הצמחים שאפשר לגדל בחורף הישראלי, אבל אנחנו בהחלט נעניק לכם טיפים לגידול וטיפוח של כמה מצמחי החורף היפים שיש לנו כאן בישראל.

כרכום סגול
כרכום סגול ממשפחת האירוסיים

אמנון ותמר מזן סיגל

אמנון ותמר, הצמח הכי מקראי שיש לנו כאן, יכול לשגשג בעונת החורף ולהוסיף הרבה צבע לאפרוריות המאפיינת את החורף. אמנון ותמר זה הוא צמח שגדל די מהר והוא חלק ממשפחת העשבוניים. אמנון ותמר אפשר לגדל באדמה שבגינה, בערוגות, בעציצים, מכלים או באדניות בבית. הצמח יכול לפרוח בחשיפה של 3 שעות אור ביום ובחצי צל, והוא גם ישרוד שמש מלאה בקלות אך לא יעמוד בשרב כבד. מבחינת השקיה האמנון ותמר צריכים הרבה מים ויש גם לדשן אותם בדשן מוצק או דשן נוזלי. אין צורך להשתמש בחומרי הדברה, על פי רוב אמנון ותמר אינם מושכים מזיקים או מחלות. הצמח יכול להגיע לגובה של 15 סנטימטרים לעיתים גם ל-20 סנטימטרים, וכדאי לשתול מספר שתילים במרחקים בני 15 סנטימטרים לפחות.

רקפות

אם יש משהו שכדאי בגללו להמתין לחורף, הרי שזה פריחת הרקפות. רקפת היא צמח פקעת שמאוד אוהב את החורף הקריר. יחד עם זאת הרקפת צריכה גם חשיפה לאור ולא תשגשג בתנאים של רוחות עזות. אפשר לשתול רקפות בעציצים או באדניות בבית, אך אם יש לכם אזור שופע בצל בחצר או בגינה – הם יעשירו את הגינה בצבעים מרהיבים. את הרקפות יש להשקות מדי יומיים ולהקפיד שהמים זמינים לשורשים. אם מגדלים את הרקפת בבית, אז יש לשים צלחת מתחת לעציץ, שם יאגרו המים ומשם שורשי הרקפת ישקו את עצמם. הרקפות לא זקוקות לדשן, מאחר ויש בתוך הפקעות שלהן די רכיבים מזינים. יחד עם זאת, אם מבחינים בחוסרי מינרלים כדאי הוסיף קצת דשן.

רקפת מצוייה
פרחי רקפת

אפונה ריחנית או טופח ריחני

אפונה ריחנית הנקראת גם טופח ריחני היא צמח שיכול לסגור לכם את החורף. ריחה של האפונה הריחנית נפלא, היא מתחילה לפרוח לקראת סוף החורף והיא צובעת את הגינה או הבית בצבעים נהדרים למשך חודש שלם. אם רוצים אפונה ריחנית למשך יותר מחודש, אפשר לשתול אותה בכמה מרווחי זמן. האפונה הריחנית יכולה להגיע לגובה של 150 סנטימטרים ולעיתים גל לגובה של 180 סנטימטרים. היא דורשת השקיה רבה וכמה שעות של אור ביום. אפשר לגדל אפונה ריחנית בעציצים או בגינה. אך אם מגדלים בגינה כדאי להצמיד אותה לגדר או למקום שיספק לה תמיכה, כך שתוכל לצמוח כלפי מעלה במלוא הדרה. היא נחשבת לעמידה מאוד בפני הקור החורפי והיא צומחת במהירות. מרווחי שתילה מומלצים בסביבות 5 סנטימטרים.

סחלב מזן בן-פרפר

עוד פרח מרהיב ביופיו שאפשר להנות ממנו רק בעונת החורף הוא הסחלב. המזג האוויר הארצישראלי אינו אופטימלי עבור סחלבים, אבל עם קצת השקעה אפשר להנות מפריחתו האקזוטית. הוא יכול להגיע לגובה של 30 סנטימטרים ואפשר לגדל אותו בעציצים או אדניות בבית, רק יש למקם אותו באזור מואר שבו יש 3 שעות אור לפחות. כמו כן, יש להרחיק את הסחלב מרוחות עזות. באשר למשטר ההשקיה הרצוי, 3 פעמים בשבוע עם מעט מים או בריסוס מים יומיומי. לבסוף, יש לדשן את הסחלב במינונים נמוכים מדי חודשיים, אפשר להשתמש הן בדשן מוצק והן בדשן נוזלי.

שיהיה חורף נעים וצבעוני!