גידול קנאביס

5 טיפים להזנת קנאביס ביתי

צריכת קנאביס בשעות הפנאי אמנם לא חוקית בישראל, אך אנחנו מובילים בנושא הקנאביס הרפואי בכל מה שנוגע לחלוקת רישיונות למטופלים, למחקר הצמח ועכשיו, אחרי אישור חוק הייצוא, ישראל הולכת להיות שחקן מרכזי בשוק הקנאביס העולמי.

גילוי נאות

החוק בישראל, כאמור, לא מתיר שימוש בקנאביס לשעות הפנאי או גידול שלו, ומגדלי קנאביס נחשבים עבריינים הצפויים לעונשים, וחייבים לומר זאת. יחד עם זאת, יש לא מעט ישראלים שמגדלים בביתם קנאביס לצריכה עצמית ועל אף שמדובר בצמח שיכול לשגשג באקלים הישראלי, הוא עדיין דורש טיפול מיוחד ותשומת לב.

אתגר חומרי ההזנה בגידול קנאביס

אחד האתגרים בגידול קנאביס ביתי הוא חומרי ההזנה. יש הרבה מיתוסים והנחות שגויות בכל מה שנוגע לדישון והזנת קנאביס ואנחנו כאן כדי לעשות סדר ולעזור להפריד בין העיקר לתפל.

קנאביס
דישון והזנת צמח קנאביס

האם חייבים לדשן ולהזין קנאביס?

כדי לקצור יבול קנאביס איכותי חייבים ליישם דשנים וחומרי הזנה, אי אפשר לעקוף את זה. דשנים וחומרי ההזנה חיוניים להתפתחותו של צמח הקנאביס ממש כשם שמזון חיוני לנו, בני האדם. כאשר מגדלים קנאביס בקרקע לא ניתן לקבל את כל החומרים המזינים מן הקרקע

חייבים להעשיר אותה ולספק לה מגוון רכיבים שבלעדיהם צמח הקנאביס לא יכול לשרוד. וגם אם מגדלים צמחי קנאביס בשיטה ההידרופונית או האקוופונית, במערכות סגורות המנותקות ממצעי קרקע, צריך להוסיף חומרי הזנה ודשנים אלו, רק שבשיטות גידול אלו חומרי ההזנה יגיעו אל שורשי הצמח דרך מערכות ההשקיה, כתמיסות נוזליות.

רכיבי דשנים שחייבים להכיר

דשנים כוללים 2 קבוצות של יסודות עיקריים. קבוצת רכיבי המאקרו, הכוללת: זרחן, אשלגן וחנקן. קבוצה נוספת היא רכיבי מיקרו והיא כוללת בין היתר: בור, אבץ, נחושת, מנגן, כלור ומגנזיום.

  • החנקן (N) חשוב מאוד לצמח הקנאביס כי הוא שותף בייצור פיגמנט הכלורופיל. פיגמנט זה קריטי לקליטת אור ולתהליך הפוטוסינתזה.
  • אשלגן (K) חשוב מאוד לביצור עמידות צמח הקנאביס. הוא משתתף פעיל וחיוני בסינתזה של פחמימות וחלבונים, משפר את איכות הפרחים ואף אמון על פיזור נכון של המלחים והמים בחלקי הצמח השונים.
  • זרחן (P) קריטי מאוד להצמחת שורשים ולעידוד פריחת צמח הקנאביס. הזרחן מחזק את שורשי הצמח ומשפר את חסינותו. בנוסף לרכיבי מאקרו אלו יש להוסיף לצמח הקנאביס גם מיקרו אלמנטים כגון אצות ים, אותן ניתן למצוא בביו-סטימולנטים.
דישון קרקע
דישון מסייע בהצמחת שורשים ועידוד פריחה

שלבי ההתפתחות של הקנאביס ומשטר הדישון הרצוי

לצמח הקנאביס יש צרכים שונים בשלבים השונים של חייו. על כן תמהיל ומשטר ההזנה של צמח הקנאביס הצעיר שונה מאלו הדרושים לצמח בוגר, וחשוב להתאים אותם לשלב התפתחותי של כל צמח.

הזנת צמח קנאביס צעיר

בשבועיים שלושה הראשונים להתפתחותו של צמח הקנאביס אין חובה להזין ולדשן אותו. די לספק לו מים והוא יגדל. אך כאשר הצמח מתחיל לפתח שורשים יש להתחיל ולהזין אותו על בסיס קבוע. בשלב זה של צמח צעיר צריך לספק לצמח חומרי הזנה עשירים בחנקן (N).

הזנת צמח הקנאביס בשלבי הפריחה בשיטת הגידול המסורתית

כאשר צמח הקנאביס מתחיל להראות סימני פריחה הצרכים שלו משתנים, כאמור. זה הזמן לספק לו חומרי הזנה עשירים באשלגן וזרחן, ואפשר להפחית את שיעור החנקן בחומרי ההזנה, במקביל לשינוי חשיפת הצמח לאור והגדלת זמני האור ל-12 שעות.

זה גם הזמן שכדאי להוסיף ביו-סטימולנטים שישפרו את הספיגה של הדשן ואף יפחיתו את הכמות של הדשן למינימום. תוספים אלו ישפרו ויגדילו גם את היבול, יעצימו את העמידות של הצמח למחלות ומיני מזיקים ואף ישפרו את הריח של הצמח.

מומלץ גם להעשיר את האדמה בהומוס, שיפרה את הקרקע ויעודד את התפתחות מערכת השורשים. לבסוף, כדאי להשתמש בדשנים בשחרור מבוקר ואיטי במידה ומגדלים בשיטה המסורתית בקרקע.

גידול הידרופוני
גידול הידרופוני של קנאביס

הזנת צמח הקנאביס בשלבי הפריחה בשיטת הגידול ההידרופונית

במידה ומגדלים את צמחי הקנאביס במערכת הידרופונית סגורה – יש להשתמש בשלב זה גם בדשנים, חומרי הזנה וביו-סטימולנטים נוזליים עשירים באשלגן וזרחן, ולצמצם את שיעור החנקן.

כמו כן, מומלץ מאוד כ-6 ימים לפני שקוצרים את היבול לשטוף את צמחי הקנאביס מכל חומרי ההזנה והדשנים עם מים בעלי רמת חומציות של כ-6.0, זה תורם מאוד לטעמו של הקנאביס.
בהצלחה!