גידול ספירולינה

ספירולינה היא אצה כחולה בגודל מיקרוסקופי. היא קיימת במקווי מים במדינות אפריקה, אסיה ומרכז אמריקה. אצות רבות משמשות למאכל אדם והן מביאות איתן ערכים תזונתיים חשובים. אך לרוב האצות ישנם גם חומרי לוואי שאינם אידאלים לצריכת אדם ולא מומלץ לצרוך אותם בכמויות. מהבחינה הזו ספירולינה היא יוצאת דופן, אין בה חומרים הנחשבים לרעילים ולכן היא בטוחה לצריכה יומית.

הספירולינה משמשת כיום למקור תזונתי חשוב לבני אדם וחיות משק. ישנם גידולים מסחריים של ספירולינה. גם בארץ ישנן חוות לגידול ספירולינה המשתמשות בטכנולוגיות מתקדמות. המפעל הראשון הוקם בארץ בשנות השמונים ומאז ישראל הפכה למעצמה בתחום גידולי הספירולינה. 

הספירולינה עשירה בחלבונים, וויטמינים ומינרלים רבים ולכן רבים משלבים אותה בתפריט היומי.  מבחינת הרכב המינרלים היא מציעה לכם בעיקר סידן, ברזל, מגנזיום ואשלגן. הרכב הוויטמינים שלה כולל את הוויטמינים E ,C ,B3 ,B2 ,B1 ו-K. הספירולינה נחשבת לאחד ממזונות העל (סופר פוד) וכיום היא משווקת בתור אבקה.

בכפית ספירולינה תמצאו כ 4 גרם פרוטאין, שפע וויטמינים וכעשרים קלוריות בלבד.

בשנים האחרונות הספירולינה הפכה לטרנד חזק בזכות ערכיה התזונתיים. אך אין מדובר בדבר חדש. הראשונים שידוע שאכלו ספירולינה היא האצטקים במקסיקו. באותם הימים לא היו קיימות טכנולוגיות לגידול ספירולינה והם אספו אותן מאגם טקסקוקו.

הידעתם כי תוכלו לגדל ספירולינה לבד בביתכם?

גידול ספירולינה ביתי

יצרני הספירולינה מתהדרים במעבדות מתקדמות בהם מגדלים את הספירולינה. אך תופתעו לגלות כי כל אחד יכול לגדל ספירולינה בבית. זה דורש מעט ציוד, אך מדובר בציוד בסיסי והדבר קל למדי. הספירולינה מתרבה במהירות ובקלות תוכלו לספק לעצמכם את הכמות הדרושה לצריכה יומית. אין צורך בידע מקצועי.

בניגוד לאצות אחרות, ספירולינה מאוד גמישה בדרישות שלה. גם אם המים בסיסיים וגם אם הם חומציים, זה בסדר עבורה. זהו אינו המצב עם סוגים אחרים של אצות הדורשות תנאים מאוד ספציפיים ועשויות להיות רגישות לכל שינוי. למעשה העמידות של הספירולינה בתנאים קיצוניים היא יתרון חשוב המבטיח את בטיחות הגידול. לא כל האצות בריאות למאכל האדם ולא נרצה התפתחות של אצות לא רצויות במים. תנאי הגידול של ספירולינה שונים ובאופן טבעי לא יאפשרו התפתחות של אצות לא רצויות.

איך מגדלים ספירולינה

לצורך גידול הספירולינה אתם זקוקים לאקווריום וציוד אקווריום בסיסי הכולל גוף חימום עם תרמוסטט ומשאבת אוויר. כמו כן תצטרכו להשיג תרבית ספירולינה. תוכלו להשיג מעט ספירולינה ממי שמגדל והיא תתרבה. אם לא תוכלו לרכוש תרבית ספירולינה. ניתן לרכוש זאת באמצעות האינטרנט.

הספירולינה אוהבת שמש ולכן כדאי לשים את האקווריום על יד החלון על מנת לקבל כמה שיותר שמש. אך עליכם להיות זהירים עם הטמפרטורה, לא תרצו לבשל את הספירולינה. הטמפרטורה האידאלית עבור הספירולינה היא 34 מעלות במהלך היום, אך בלילה הספירולינה אוהבת להצטנן מעט ומומלץ עבורה טמפרטורה של 20 מעלות. בשום פנים ואופן אל תתנו למים להגיע לטמפרטורה של מעל 37 מעלות – זה יהרוג את הספירולינה.

הספירולינה דורשת מים מתאימים והדבר דומה מאוד לגידול דגי נוי. מי ברז יכולים לעשות את העבודה אך יש להיפטר מהכלור במים. תוכלו להשתמש במים שעברו סינון במערכת סינון ביתית או להרתיח את המים; כמובן לחכות שיתקררו לפני השימוש. מי גשם או מים שזוקקו בתהליך אוסמוזה הפוכה חסרים את המינרלים הדרושים לספירולינה. ניתן להשתמש בהם, אך תצטרכו להוסיף את המינרלים ולכן תעדיפו את מי הברז.

במהלך הגידול אתם יכולים לחזות בתופעה של התקרשות של גושים גדולים. ערבול המים בדרך כלל מונע זאת, אך הגושים בהחלט מתאימים למאכל. רק שימו לב לצבע שלהם. הם צריכים להיות בצבע ירוק/כחול כהה. אם האצות נראות לבנות/שקופות או צהובות אין לאכול אותם- פשוט הסירו אותן.

חשוב לספק לספירולינה את המינרלים הדרושים לצמיחתה. הספירולינה זקוקה לדישון של ניטראט פוספט וברזל ביחס 1:10. את תמיסת הברזל תוכלו להשיג בחנויות כימיקלים

קצירת הספירולינה

גידול ספירולינה מאפשר לכם ליהנות מכמות יומית של ספירולינה טרייה. אקווריום של 25 ליטר, בהינתן התנאים המתאימים (בעיקר שמש) יכול לספק לכם כפית ספירולינה ביום. בדיוק הכמות המתאימה לצריכה יומית המעשירה את התזונה שלכם.

קצירת הספירולינה הראשונה יכולה להתבצע לאחר כ 3-4 שבועות מהרגע שהתחלתם, זאת בתנאי שיש לה תנאי שמש מספיקים.

את קצירת הספירולינה עושים באמצעות סינון. עשו זאת באמצעות בד סינון 30-50 מיקרון. פשוט סננו את המים דרך הבד ואספו את המשקע שנותר על הבד באמצעות כפית.

שימו לה כי ניתן להשיג ערכות לגידול ספירולינה. הערכות כוללות את כל מה שצריך בשביל לגדל את הספירולינה, כולל תרבית הספירולינה והמינרלים הדרושים להזנתה.

את הספירולינה ניתן לצרוך בצורות שונות. אחת הצורות הפופולריות היא באמצעות שייקים. תוכלו להכין שייק פירות מזין ולהעשיר את ערכו התזונתי במעט ספירולינה.