טיפול בדשא

4 טיפים שימושיים לטיפוח דשא

אנחנו הישראלים אוהבים לראות דשא ירוק בגינת הבית. זה כנראה משהו שלמדנו מהאמריקנים, שם האובססיה לטיפוח מדשאות היא קיצונית ואפילו מפוקחת על ידי השלטונות. באמריקה יש כללים ברורים לתחזוקת מדשאות פרטיות, כך למשל, יש כלל שמורה לבעלי הבית מה הגובה הרצוי של הדשא ומי שלא עומד בו צפוי לקנס כספי.

על הקשר המסתורי שבין דשא לבין מעמד חברתי

אז נכון, אנחנו הישראלים אמנם לא אובססיביים לדשא כמו האמריקנים, אבל אנחנו בהחלט אוהבים לטפח אותו, לשהות עליו בעונות האביב והקיץ ועל פי מחקרים יש לדשא שלנו גם אמירה חברתית רבת עוצמה. גינות או חצרות שמדשאותיהן מטופחות ויפות אומרות משהו על מעמדם של בני הבית. מדשאות מטופחות יוצרות שכנות טובה, הן מעידות על איכות חיים גבוהה, על הצלחה, הן מעידות על יכולות ויציבות כלכליים, על פנאי והן תורמות לעליית מחירי נכסים בשכונה.

מי מפחד מדשא טבעי?

בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר מדשאות מלאכותיות, וחבל. נראה שיצא שם רע לטיפוח מדשאות טבעיות ועל השיח ברשת השתלטו חסידי הדשא המלאכותי. במציאות, למדשאה טבעית ואמתית יש יתרונות אקולוגיים חשובים: מדשאה מפרקת ומעלימה רעלנים הקיימים בצואה ובשתן של חתולים, כלבים ובעלי חיים, היא מונעת כניסת בוץ הביתה וגם אבק, היא משמרת את הקרקע, מטייבת מים ומעשירה את מי התהום, היא מוריד את הטמפרטורה של הגינה וגם של הבית, היא תורמת להפחתת הקרינה באזורים חמים, היא קולטת פחמן דו חמצני ופולטת חמצן (7 מ"ר של מדשאה ירוקה שווה לצריכה הרצויה של חמצן ליום לאדם), והיא אפילו מפחיתה רעשים. לבסוף, דשא טבעי הוא גם יפה יותר אסתטית.

אז איך, אפוא, גורמים לכך שגם הדשא שלנו יהיה ירוק, מטופח ומזמין? מיד נגלה לכם.

מצעי דשא
פריסת מצעי דשא טבעי

מומחים נותנים עצות לטיפוח המדשאה הביתית

באופן כללי, גידול דשא הוא לא משימה מורכבת או קשה מדי. כל אחד עם רצון טוב, התמדה, נחישות ומוטיבציה יכול ליהנות ממדשאה יפה בחצר הבית שלו. תשתית זה שם המשחק בטיפוח מדשאה. כאשר התשתית טובה, הכול יותר חלק ופשוט. חשוב להתאים את זן הדשא למצע האדמה שקיים ולמיקום הגיאוגרפי של הגינה. חשוב לבדוק מזיקים, עשבים, מחלות בטרם השתילה ויש להכין את הקרקע לשתילה. מומלץ למשל להחדיר קומפוסט צמחי לעומק של כ-40 ס"מ כ-70-100 ליטר למ"ר.

טיפ #1  הקפידו לכסח את הדשא על בסיס קבוע

רצוי לכסח את הדשא תדיר. כלומר פעם בשבוע או לפחות פעם בשבועיים וחשוב לשמור על משטר כיסוח זה בקביעות ובעקביות. הסיבה לכך שמומלץ לכסח את הדשא תכופות טמונה בעובדה שפעולת הכיסוח מביאה להתחדשות הצמיחה ותורמת מאוד להגדלת צפיפות כר הדשא. מבחינה מעשית, מומלץ להתחיל את הכיסוח בלב המדשאה ולאט לאט להתקדם לכיוון הפינות. במידה והדשא נושק לצמחיה אחרת או למבנים כדאי להשתמש בחרמש. אם אין השקה בין המדשאה לבין עם אלמנטים אחרים כגון: אבני נוי, עצים, עציצים, מבנים וכו' אפשר בהחלט להשתמש במכסחת דשא.

טיפ #2 כללי עבודה וזהירות עם מכסחות דשא

עבודה עם מכסחת דשא דורשת תחזוקה נכונה ושמירה על כללי בטיחות. בטרם מתחילים לכסח את הדשא יש לבדוק את המכסחת. תחילה, יש לקרוא את הוראות השימוש והבטיחות. לאחר מכן, יש לבחון את הלהבים ולוודא שהם תקינים. ולפני שמתחילים בפעולת הכיסוח חשוב להרכיב משקפי מגן ייעודיים ומגן פנים. כדאי מאוד לכסח את הדשא כשאנחנו לובשים בגדים ארוכים שמגנים על האיברים החשופים שלנו, לרבות נעליים גבוהות. לבסוף, הרחיקו ילדים ובעלי חיים בעת הכיסוח רחוק ככל שניתן.

דשא מטופל
דשא בריא

טיפ #3 אל תפריזו בהשקיה

נכון, אנחנו מגדלים דשא באקלים ים תיכוני קשוח בו אין לנו יותר מדי גשמים, עם זאת כדאי מאוד להמנע מהשקיית יתר של הדשא בישראל. השקיה מתונה של הדשא צריכה להנחות אותנו וצריך להבין שעדיף שיהיה פחות מים מאשר מצב של עודף השקיה. באשר לשאלת כמויות המים המדויקות לא נוכל לתת תשובה אחת ויחידה. זאת מאחר וכמות ההשקיה נקבעת על ידי מספר פרמטרים, ביניהם: כמות הצל בגינה, כמות השמש, מיקום הגינה וסוג הקרקע.

אם בכל זאת נתבקש להמליץ על מדיניות השקיה קבועה, נאמר כי בגדול כדאי להשקות את המדשאה בשעות הבוקר המוקדמות, בממוצע – 25 דקות בשבוע לתחזוקה של מדשאה 50-100 מ"ר. במידה ומדובר בתקופה שיש בה חום קיצוני יש, כמובן, להגדיל את תדירות ההשקיה בהתאמה. הקמת תשתית השקיה ראויה בגינה היא הכרחית להצלחת הגינה. יש מבחן שנקרא "מבחן הכוסות" ובאמצעותו ניתן לבדוק ולקבוע השקיה מדויקת. אם יש תשתית השקיה טובה, גם התחזוקה תהיה קלה.

טיפ #4 הזינו את הצמחים והקרקע

דשא בריא, עמיד, יפה ואיתן הוא דשא שמקבל חומרי הזנה מתאימים ומאיצי גדילה טבעיים. אנחנו כמובן מדברים על דשנים ועל ביו-סטימולנטים. הדשנים מספקים לדשא חומרים מזינים והביו-סטימולנטים מסייעים בספיגת חומרי ההזנה ובשיפור עמידות הדשא. ביו-סטימולנטים גם מזינים את המיקרו-אורגניזמים הטבעיים שחיים בקרקע שאחראים על פירוק המינרלים בקרקע והופכים את המינרלים לזמינים יותר לשורשים. שילוב נכון של דשנים וביו-סטימולנטים עוזר מאוד, אפוא, לטיפוח המדשאה הביתית. הוא מונע מחלות, תורם לבריאות הדשא ואף חוסך בכמות מי ההשקיה.

בריא יותר, צפוף יותר וירוק יותר

כפי שראינו טיפוח המדשאה הביתית זה לא עניין לחקלאים בלבד. אם תאמצו את הטיפים שנתנו לנו המומחים ותתמידו, תוכלו גם אתם לשבת בהנאה עוד הקיץ על דשא בריא יותר, צפוף יותר והרבה יותר ירוק.