עשבי תבלין

גידול עשבי תבלין בבית – מהאדנית לצלחת. חלק א'

קשה לדמיין את האוכל שלנו ללא תבלינים. הם מוסיפים טעם, צבע וריח ובלעדיים ככל הנראה האוכל שלנו היה תפל. את עשבי התבלין קונים לרוב בסופר-מרקטים או אצל הירקן השכונתי, אבל אם לומר את האמת זה ממש לא חייב להיות כך. ישראל היא מקום נפלא לגדל בו שפע של עשבי תבלין נהדרים. את התבלינים אפשר לגדל בגינה בחוץ או בתוך הבית, וכך גם לחסוך כסף שהיינו מוצאים אצל הירקן וגם ליהנות מעשבי תיבול טריים טריים המגיעים ישירות מאדנית הביתית לצלחת שלנו.

עשבי תיבול שמשגשגים באקלים הישראלי

כפי שציינו, ישראל היא מקום אידיאלי לגידול כמה מעשבי התיבול הפופולריים ביותר בעולם. עשבי תבלין רבים משגשגים כאן אצלנו באקלים הים תיכוני ביניהם: לואיזה, נענע, רוזמרין, שמיר, פטרוזיליה, מרווה, טימין, לבנדר, בזיליקום, אורגנו ועוד. בכתבה הבאה ניתן לכם טיפים כלליים לגידול עשבי תיבול וגם נדבר על גידול של כמה מהם בבית.

צמחי תבלין
תערובת עשבי תיבול

בחירת מיקום גינת עשבי התבלין

אם אתם נוהגים לשלב הרבה עשבי תיבול במאכלים שלכם, אז כדאי מאוד למצוא מקום נחמד לגידולם ממש ליד המטבח. בצורה כזו אפשר לבשל ובו זמנית לקטוף עשבי תבלין ולשלב אותם במאכלים.

תנאי הגידול של עשבי התבלין

חקרו את תנאי הגידול של כל עשב תבלין שאתם רוצים לגדל, ונסו לספק לו את התנאים האופטימליים. יש קבוצות של עשבי תיבול שפורחים באותם תנאים, את אלו תוכלו לגדל בסמיכות מסוימת אחד לשני. כך למשל, אפשר לגדל בסמיכות שמיר ועירית כי הם צורכים הרבה מים. אורגנו וטימין זקוקים להשקיה תכופה פחות, אז אותם אפשר לגדל בסמיכות, כי די להשקות אותם מדי כמה ימים. בזיליקום וטימין זקוקים לחשיפה מלאה לשמש אז גם אותם ניתן לגדל בסמיכות.

בחירת כלי הגידול

אם אתם מגדלים עשבי תיבול בבית, הקפידו לבחור באדניות מתאימות שיאפשר לעשבי התבלין לפרוח ולהתפתח בנוחות. התאימו את גודל האדנית לגודלו הפוטנציאלי המקסימלי של עשב התבלין. לעשבי תבלין הזקוקים להרבה מקום כדי לגדול, ספקו אדניות גדולות, ולעשבי תבלין שאינם דורשים הרבה מקום מצאו עציצים או מיכלים קטנים יותר. כך או כך, חשוב למצוא כלי קיבול בעלי יכולת ניקוז, כך שהמים יוכלו לצאת החוצה ולא להצטבר במצע הגידול וליצור שם ריקבון ועובש.

עשבי תיבול
בחירת כלי גידול

מצע גידול

אחד הדברים הכי חשובים בגידול צמחים הוא מצע הגידול. נכון להיום ניתן לגדל בבית עשבי תיבול בשפע של מצעים. אפשר להשתמש באדמת שתילה רגילה, אפשר לגדל עשבי תבלין בשיטה ההידרופונית ולהשתמש במצעי חימר, פרלייט, סיבי קוקוס וכו'. ואפשר לגדל בשיטה האקוופונית – על מצע אוויר. כל אחד יבחר את השיטה המתאימה ביותר עבורו ועבור עשבי התבלין שהוא מעוניין לגדל. באופן כללי יש לבחור מצעי גידול על פי כמה קריטריונים חשובים, ביניהם: אווריריות המצע, יכול ניקוז, תאחיזת מים, התאמתו לסוג צמחי התבלין שרוצים לגדל ולשיטת הגידול שבה בוחרים.

חקרו ולימדו על גידול צמחי תבלין

זה נכון שגידול עשבי תבלין הוא לא מורכב ודי פשוט. אך כדי להצליח בטיפוח גינת צמחי התבלין צריך ללמוד ולחקור. יש לקרוא על כל צמח תבלין, להרחיב את הידע וללמוד מניסיון של אחרים. בנוסף, צריך להתנסות בעצמנו ולא להתייאש אם משהו לא הלך בניסיון הראשון. וכלל זה נכון ביתר שאת אם אתם עכברי עיר שלא גידלו בחייהם אף צמח.

גידול אורגנו

אורגנו, תבלין הפיצה האולטימטיבי, אבל ממש לא רק בפיצה. האורגנו הוא תבלין מאוד דומיננטי במטבחים היווניים והאיטלקיים, וגם אנחנו הישראלים שלא רחוקים מאיטליה ויוון, אימצנו אותו בחום. האורגנו הוא צמח רב שנתי הגדל לאורך כל ימות השנה ויש לו ריח די חזק. העונה המומלצת לשתילת אורגנו היא באביב והוא צפוי לפרוח בסתיו. יש למקם את צמח האורגנו במקום עם שמש מלאה או לפחות בצל חלקי. הוא אינו דורש הרבה מים, אך חשוב לוודא שמצע הגדילה שלו תמיד לח וחמים. עונת הגזימה של האורגנו היא בסוף הקיץ והוא יכול להגיע לגובה של 50 סנטימטרים.

אורגנו
עלי אורגנו

גידול בזיליקום

הרי אי אפשר ליהנות מרוטב פסטו הגון ללא בזיליקום או כפי שקוראים לו בעברית – ריחן. הבזיליקום הוא צמח חד שנתי, אך אם יש שמש לאורך כל השנה, אפשר לכנות אותו צמח רב שנתי – כי הוא יגדל כל השנה. הבזיליקום זקוק להשקיה מרובה וחשיפה גדולה לשמש והוא לא יחזיק מעמד בתנאי קור. עונת השתילה הרצויה היא תחילת האביב, וכאשר שותלים אותו חשוב לרווח בין השתילים, מרווח של כ-5 סנטימטרים. בעונת הקטיף חשוב להשאיר עליו מעט עלים כדי לעודד צמיחת עלים חדשה באותו האזור שממנו קטפנו. הבזיליקום גדל היטב בבית או בגינה.

להמשיך לחלק ב'