דק לגינה

בעלי גינות תמיד מחפשים כיצד להעניק לגינה שלהם מראה נעים ויפה, כל אחד כמובן עושה זאת בסגנון שלו. האמת שישנם דברים רבים שאפשר לעשות בגינה וניתן לעצב אותה בסגנונות שונים. הכלים העיצוביים עבור הגינה כוללים צמחים מסוגים שונים, עציצים ואלמנטים דקורטיביים, ריהוט גן וגם אזורים מחופים באמצעות סוגים שונים של ריצוף או דק לגינה.

המטרה שלנו היא לשלב בין מראה יפה ונעים לבין פונקציונליות. גינה היא לא רק לצורך נוי, אנו עושים בה שימוש. כאשר הגינה מתוכננת נכון ויש בה, לצד הצמחים, ריהוט גן ותאורה היא יכולה לשמש אותה למטרות של בילוי בשעות הפנאי ואירוח.

דק לגינה גם עונה על צורך עיצובי וגם מעניק לנו פונקציונליות. מבחינה עיצובית הוא יכול להעניק מראה נעים לגינה, להכניס סימטריה, צבע נוסף ותחימה של אזורים בגינה. מבחינה פונקציונלית הוא מאפשר לנו ליהנות ממשטח ישר ונוח לצורך הצבת ריהוט גן וקיום של פעילויות שונות. וכאשר עיצוב הדק תואם לעיצוב הגינה והבית, התוצאות הן נפלאות. אם יש לכם ברכת שחייה בגינה, דק לגינה יכול להוות תוספת אותנטית להיקף הברכה.

דקים עשויים קורות עץ המותקנות על הקרקע בצורה אסתטית. עץ הוא חומר גלם שקל מאוד לעבוד איתו. ניתן לחתוך אותו בכל מידה וליצור עיצובים מיוחדים ואיכותיים בהתאמה אישית. ישנם גם סוגים שונים של עץ ולכל אחד המרקם המיוחד שלו. בשורה התחתונה אתם זוכים בחיפוי אלגנטי ויוקרתי המשמר את התחושות הטבעיות של העץ ויכול להתאים לסגנונות עיצוביים שונים.

ישנם סוגים שונים של עץ בהם משתמשים בתור דק לגינה. לכל סוג של עץ יש את המראה המיוחד שלו וגם את התכונות שלו. אך כאשר בוחרים דקים לגינה חשוב מאוד לבחור דק מעץ איכותי, זאת בשל תנאי הרטיבות והלחות שבגינה. אלו לאורך זמן פוגעים בעץ ולכן תרצו עץ עמיד שמחזיק מעמד שנים רבות. היבט אחר של העמידות נוגע גם לתחזוקה ולניקיון השוטף של הדק. למשל חומרי ניקוי מסוימים עשויים לפגוע בעץ. חשוב מאד להתייעץ עם מתקין הדקים ולקבל הוראות מדויקות לגבי הניקיון והתחזוקה על מנת שהמוצר יחזיק מעמד שנים רבות.       

התקנת דק

השלב הראשון הוא השלב התכנוני. זהו השלב שבו מחליטים על סוג הדק, האופי העיצובי שלו ועל השטח שתכסו בדק. ניתן אפילו לשלב בו מדרגות במידת הצורך. לאחר בחירת סוג הדק וקבלת כל ההחלטות העיצוביות ניתן לעבור לשלב ההתקנה.

לא ניתן להניח דק סתם כך על קרקע חשופה. הסיבה לכך היא שלחות והרטיבות שבאדמה תגרום לבלאי מואץ של הדק. ניתן להתקין דק על ריצוף קיים, אך במידה ואין יש להכין את עבודות התשתית. ברמת העיקרון מדובר ביציקת בטון. יש ליישר את הקרקע ולאחר מכן לצקת את הבטון. במקרים רבים יש לבצע גם מעט חישוף של הקרקע על מנת לשמור על הגובה הרצוי.

ישנם מתקינים שאינם משתמשים בתשתיות בטון. כך ניתן לחסוך בעלויות ולזרז את התהליכים. אך גם במקרה זה לא מתקינים את הדק ישירות על האדמה, יש צורך בחיפוי מיוחד היוצר שכבה מבודדת בין האדמה לבין הדק. בדרך כלל מקובל להשתמש בחומר המכונה אגריפל. שימוש ביריעות אגריפל ימנע את ספיגת הלחות וימנע גם צמיחה של עשבים מתחת לדק.

התקנת הדק מתבצעת על ידי אנשי מקצוע המיומנים בכך. אתם רוצים תוצאות שהן גם אסתטיות וגם מעניקות לכם עמידות. יש לדעת כיצד לקדוח וכיצד להבריג את הדקים. יש לשמור על המרחקים הנכונים, לא רק עבור הסימטריה אלא צריך גם לקחת בחשבון את ההתרחבות הטבעית של העץ לאורך זמן.

דק סינתטי

לא כל הדקים לגינה עשויים עץ טבעי, ישנם גם דקים סינתטיים. למוצרים סינתטיים יש איזו אסוציאציה שלילית, כאילו הם נחותים מהמוצר המקורי הטבעי. אך האמת שזהו יכול להיות מוצר איכותי וגם משתלם מבחינת המחיר.

ראשית כל ניתן להגיד שכיום טכנולוגיות הייצור המודרניות מאפשרות לנו ליהנות מתחליפים סינתטיים בעלי מראה של עץ טבעי. ולזה יש גם יתרון מכיוון שהם יותר עמידים מעץ טבעי וזקוקים לפחות תחזוקה.

ישנם חומרים שונים מהם משתמשים לצורך ייצור דקים סינתטיים. חלקם עשויים PVC. היתרון שלהם הוא בעיקר המחיר הזול. יש להם רמה גדולה של עמידות, אך הם משנים את צבעם לאורך זמן. החיסרון הגדול שלהם הוא שהם אינם מעניקים את התחושה האותנטית של העץ הטבעי.

דק סינתטי עם תאורת לד
דק סינתטי

פתרון אחר הוא דקים סינתטיים אשר מבוססים על עץ אמתי. כלומר אין מדובר בעץ מלא, אך מדובר בתוצרי עץ. בדרך כלל עץ גרוס שעובד והודק עם דבקים. כאשר זה נעשה נכון התוצאות יכולות להיות דק שהוא גם עמיד וגם בעל מראה אותנטי. במקרים רבים הפתרון הסינתטי הוא הפתרון המתאים ביותר, בעיקר כאשר מחפשים פתרון לסביבת הברכה. שם הדק חשוף לא רק לרטיבות אלא לכלור וזה עלול לפגוע מאוד בדק עץ טבעי.

פגיע מאוד: דק טבעי